Cam Ambalaj Atıkları

Cam Ambalaj Atıkları

Nisan 2013 tarihinde başlatılan cam ambalaj atıklarının kaynağında ambalaj atıklarından ayrı toplanması projesi ile yüklenici firma ile yapılan sözleşme kapsamında cam ambalaj atıklarının cam kumbaralarından toplanması düzenli hale getirilmiştir.

Proje kapsamında, Anadolu Cam European Bank (EBRD) ve İspanyol firma IDOM ortaklığı ile yapılan toplantılar sonucunda cam kumbaraların verimlilik analizleri yapılarak, mahalle bazında çıkarılan haritalar ile ihtiyaç olan uygun noktalara kumbara yerleşimi sağlanmıştır.

2015 yılında 1.854 ton cam ambalaj atığı toplamıştır. İlçemizde toplam 360 adet cam kumbarası bulunmakta olup, kumbara yerlerine ait bilgiler, internet sitemizde kamuoyu ile paylaşılmaktadır. 2015 Yılında İlçemizde toplam 2.048.905 kg. atık cam toplanmıştır.

CAM YENİDEN CAM

22 Ekim tarihinde Erenköy Perşembe Pazarı’nda camın geri dönüşümüne ilişkin “Getir Boş Şişeyi Kurtar Geleceği” sloganıyla kurulan Pazaryeri standında vatandaşlara cam ambalaj atıklarının geri dönüşümü hakkında bilgi verilmiştir. Cam şişe getirenlere cam ambalajlı içeceklerin ikram edildiği etkinlikte boş cam şişeler cam kırıcı ile kumbaralara atılıp, geri dönüşüme katkı sağlanmıştır. Ayrıca, evsel atıklardan ayrı toplanan cam ambalaj atıklarının toplanabileceği cam şişe kumbara adreslerini gösteren haritalar ve broşürler halka dağıtılmıştır.

Erenköy Perşembe Pazaryeri Etkinliğinde; 580 kg cam toplanmış, 8100 kişi ile birebir iletişim kurularak, bilgilendirme yapılmış, 3000 adet harita ve cam yeniden cam broşürü; 1325 içecek ve 3080 magnet dağıtılmış ve 450 adet hediye fotoğrafı çekilmiştir.

CAM DOSTU İŞLETME

Anadolu Cam ve Özen Cam Geri Dönüşüm ile ortak başlatılan çalışma kapsamında, İlçemizde ticari faaliyetin yoğun olduğu ve yüksek miktarda cam ambalaj atığının üretildiği; Suadiye Plajyolu, Kazım Özalp, Caddebostan Plaj Yolu, Noter ve İskele sokakta 68 işletmeye ve Tarihi Çarşı Bölgesi’nde 98 işletmeye tebligat yapılmış, özel poşetlerde cam ambalaj atıklarını toplamaları konusunda bilgilendirme yapılarak, toplama sistemine dahil edilmiştir. Ayrıca, tebligat yapılan işletmelere anket çalışması da düzenlenmiş ve anket sonuçlarına göre, 98 işletmeden haftalık ortalama 57.426 cam atık şişe çıktığı tespit edilmiştir.

Bu yayın Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali desteğiyle hazırlanmıştır.
Bu yayının içeriği yalnızca Kadıköy Belediyesi liderliğindeki konsorsiyumun sorumluluğundadır.
Avrupa Birliği’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.